کاتر غلطکی

کاتر غلطکی

کاتر غلطکی ابزاری است که به طور کلی برای برش پارچه استفاده می شود. این کاتر شامل یک دسته با یک تیغه دایره ای است که دوران می کند، بنابراین تیغه های کاتر غلطکی بسیار تیز هستند، آن ها می توانند دوباره تمیز شوند و در اندازه های مختلف موجود می باشند؛ معمولا برای کاهش منحنی های کوچک، تیغه های کوچکتر استفاده می شود، در حالی که تیغه های بزرگتر برای برش به خطوط مستقیم و منحنی های گسترده استفاده می شود. چند لایه پارچه را می توان به طور همزمان با تیغ تیز برش داد، کویلرها با استفاده از کاترغلطکی با قالب های ویژه طراحی شده و از پلاستیک ضخیم ساخته شده اند.

اولین کاترغلطکی توسط شرکت Olfa در سال ۱۹۷۹ برای تولید پوشاک معرفی شد و به سرعت توسط  به ​​تصویب رسید. پیش از اختراع این کاتر، کویلترها قالب های دست ساز اشکال مورد نیاز را بر روی قسمت اشتباه پارچه کشف کردند. قالب هایی که اغلب با دست ساخته می شدند درست نبود و لبه های دقیقی نداشت اما قالب های جدید دقیق تر ساخته شده بودند.

زمانی برای برش قطعات از قیچی خیاطی استفاده می شد اما برای برش های کوچک و ظریف تر با این قیچی ها مشکل به وجود می آمد؛به همین علت بعد از اختراع کاتر غلطکی این مشکلات بر طرف گردید.
هم چنین کویلتر ها همراه با توسعه تکنیک های نوار باعث تحول در ساخت بتن گردید.
امروزه شرکت های زیادی وجود دارند که کاتر غلطکی و تیغه های کشویی که می توانند برای جلوگیری از آسیب دیدن قفل شوند میسازند. کاتر ها انواع مختلفی دارند.